WORKSHOP KRAMPUS aneb co je vlastně zač ten čert?

Krampus je zvíře a jako zvíře z folklóru alpských zemích byl tím, kdo dělal zle dětem během Vánočního období. Zaměřoval se zvláště na ty děti, které zlobily a ty také on teď pozlobil, na rozdíl od svatého Mikuláše, který odměňuje ty dobře vychované děti svými dárky. Krampus dokonce chytá toulavé děti a odnáší si je ve svém pytli do svého doupěte. Krampus je prezentován jako zvíře - ale zvíře s dosti démonickým vzhledem. Tento tvor má kořeny v germánském folklóru, ale jeho vliv se rozšířil daleko za hranice Německa. Tradičně mladí muži oblékají jako Krampus (Čert) i v Rakousku, jižním Bavorsku , Jižním Tyrolsku, severní Itálii, Maďarsku, Slovinsku, České republice, na Slovensku a v Chorvatsku. A to zejména během prvního týdne v prosinci. Běhají venku zejména ve večerních hodinách dne 5. prosince (svátek svatého Mikuláše), a toulají se po ulicích a děsí děti se svými rezavými řetězy a zvonky. Krampus je uveden i na pozdravech ze zimní dovolené tzv. Krampuskarten. Existuje mnoho názvů pro Krampus, stejně jako mnoho regionálních rozdílů v zobrazení a oslavách.

Jeho předobrazem byl bůh Hel ze severské, konkrétně norské mytologie a mísí se v něm i prvky řeckých satyrů s jejich kozlími rohy a chlupatým povrchem těla. Stará norština používá slovo Hel jako = khalija , což znamená "ten, kdo zakrývá nebo skrývá něco", který sám pochází z Proto-Indo-Evropských kořenů = Kel, což znamená "skrývat". Na počátku středověku se katolická církev snažila lid odradit od oslavy této de facto divoké kozy, a během středověku byl díky působení inkvizice tento zvyk skoro vymýcen. Ale postava Krampus v lidových zvycích přetrvávala, a od 17. století byl Krampus začleněn do křesťanských zimních oslavách jako negativní polovina páru spolu se sv. Mikulášem. No, aby toho negativismu nebylo mnoho, přidala jim církev ještě anděla. On totiž náš čert i Krampus byly vlastně z té trojice nejoblíbenější. Na Slovensku a v Čechách se však postava Krampuse trochu přejmenovala a vznikla zde z démona jménem Chort.

CHCETE SE NAUČIT VYROBIT SI SVOU ORIGINÁLNÍ MASKU? WORKSHOP probíhá od 25.11 do 4.12.2013 každý den ZDE: https://www.facebook.com/events/618325384896862/

Chort ( Rus : Чёрт, Ukrainian : Чорт, polsky : Czart , český a slovenský : Čert , běloruský: Чорт ) je považován za démona ze všech nejhorších, a to zrozence zla s rohy, kopyty, ocasem a hubeným tělem a prasečí tváří a s kozlími rohy. On je synem slovanského boha Chernoboga a bohyně Mary. Na Ukrajině je také známý jako haspydadidkoirod a nebo kutsyi. V lidovém folklóru, je jeho fyzický vzhled stejný, jak jsme už naznačili jako u řeckého boha Pana. V lidové křesťanství, je považován za oblíbence pána pekel Satana. V roce 1934 zakázala tuto lidovou tradici rakouská vláda, jelikož byla u moci zrovna křestansko-sociální strana. A to ještě v roce 1950 rakouská vláda distribuovala brožury s názvem "Krampus je zlý muž". Koncem 21. století se stále vedou pře o tom, zda je Čert či Krampus vhodná výchovná postava pro děti.

Ačkoli Krampus se objevuje v mnoha variantách, většina z čertů má cosi společné. Takže poznáte ho dle následujících znaků: 

- je chlupatý po celém těle, má obvykle hnědý nebo černý kožich, myšleno srst po celém těle včetně obličeje
- může mít kopytko nebo má nohy i ruce zakončené silnými drápy
- rohy mívá jako koza
- nosí řetěz, kterým obvykle mlátí pro větší dramatický efekt, někdy nosil místo řetězu bič
- mívá sebou i zvoneček
- určitě nosí pytel, někde míval i necky
- no a zcela určitě má březovou metlu, kterou na znamení odpuštění plácne děti po zadku

PS: Je zvykem nabídnout Krampusovi silnou kořalku, aby dal vašim dětem pokoj.


zdroj: wikipedia